Samodzielny Publiczny
Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej
Zachodniopomorski Szpital
Specjalistyczny
ul. Niechorska 27, 72-300 Gryfice
www.medicam.com.pl

 

Rozpoznanie zasadnicze (KOD ICD-10)  
G31.9    Podejrzenie choroby zwyrodnieniowej centralnego układu nerwowego.
Obserwacja w
kierunku procesu wypierającego OUN negatywna
Choroby współistniejące (KOD ICD-10)

Konsultacje specjalistyczne
Konsultacja neurologiczna: Ślepota oka prawego: Pole widzenia obuocznie bez istotnych ograniczeń, VOP=02, VOL=1,0 Dno, tarcze bez cech obrzęku, inne struktury dna bz (wynik badania w załączeniu)
Konsultacja neurologiczna : Od ponad roku postępujące osłabienia siły i sprawności pkg i kkd, zaburzenia mowy, ślepota oka prawego. W badaniu objawy oponowe ujemne, ośrodkowy niedowład prawego n. twarzowego, fascykulacje w obrębie języka; czterokończynowo wygórowane odruchy z objawami piramidowymi, z przewagą strony prawej. Mowa opuszkowa. Chód paraparetyczno spastyczny Dgn Podejrzenie choroby zwyrodnieniowej cun. Wskazana szczegółowa diagnstyka w Klinice Neurologicznej.
Wyniki badań diagnostycznych
 Badanie MR mózgowia wykonane sekwencjami FSE oraz FLAIR w obrazach T1-T2-oraz PD-zaleznych
przeglądowe oraz po podaniu środka kontrastowego.
Stwierdza się obustronne ogniska podwyższonego sygnału w obrębie dróg korowo-rdzeniowych przebiegające od corona radiata aż do pnia
m
ózgu. Ogniska mająśrednicę nie przekraczającą 5mm  w przekroju poprzecznym. Poza tym mózgowie nie wykazuje istotnych zmian patologicznych. Układ komorowy symetryczny. Niewielkiego stopnia zaniki korowe mózgu. Procesu rozrostowego nie uwidoczniono. Nie uwidoczniono również wzmocnienia kontrastowego w obrębie struktur mózgowia oraz zatok, które wzmacniają się jednorodnie, cech zakrzepicy w ich obrębie nie stwierdza się. W kościach czaszki nie stwierdza się zmian patologicznych.


Wnioski: Obraz zmian w obrębie dróg korowo-rdzeniowych budzi podejrzenie stwardnienia bocznego zanikowego.
Należy jednak uwzględnić całościowy obraz kliniczny
 KT głowy po podaniu kontrastu iv
- struktury mózgowia bez zmian
-bez cech zmian niedokrwiennych, zmian o charakterze krj\'awienia wewnątrzczaszkowego

  1. układ komorowy bez cech poszerzenia, przemieszczenia
  2. bez cech obecności patologicznego wychwytu kontrastu
  3. struktury kostne czaszki bez zmian

             Wystawiono zwolnienie lekarskie na druku L4 za czas pobytu w szpitalu i na dalsze 2   miesiące
Terminy planowanych konsultacji
Wskazana szczegółowa diagnostyka w Klinice Neurologicznej.
Epikryza
Pacjentka przyjęta z podejrzeniem procesu rozrostowego OUN. W wywiadzie od maja 2010 roku stopniowe osłabienie siły mięśniowej prawej kończyny dolnej, następnie pojawiło się osłabienie obu kk dolnych, pogłębienie po prawej. Od stycznia br osłabienie oprócz kk dolnych także prawej kończyny górnej. Od lutego br chód o kulach, pojawiła się dyzartńa i spowolnienie ruchowe. Leczona i diagnozowana w oddziale neurologii bez poprawy. Ponadto bóle odcinka LS kręgosłupa i piersiowego w nocy. Okresowo w ciągu tego roku 3x epizody nagłego niedowładu kk dolnych. Od 1,5 roku stopniowe osłabienie wzroku oka prawego - obecnie poczucie światła. W MRI LS bz, MRI kr szyjnego niewielka dyskopatia C6-C7, w MRI mózgowia bz. Po zakończeniu diagnostyki (wykonaniu badania KT głowy z kontrastem i NMR głowy z kontrastem) i konsultacji neurologicznej pacjentkę zwolniono do domu.