SAMODZIELNY PUBLICZNY SZPITAL KLINICZNY NR 1 P
im. prof. Tadeusza Sokołowskiego
SA71-252 Szczecin Ul. Unii Lubelskiej 1 tel. 91 425 3000 fax 91 425 3001 NIP: 852-22-11-119 REGON: 000288892 KRS: 0000009581 Kod Resortowy: 01
KLINIKA ENDOKRYNOLOGII, CHORÓB METABOLICZNYCH
I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
Kierownik: prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz
Rozpoznanie:
Stwardnienie zanikowe boczne. Nadciśnienie tętnicze. Choroba zwyrodnieniowa
kręgosłupa.
Epikryza:
Pacjentka lat 48, z postawionym w czerwcu 201 Ir. rozpoznaniem SLA, aktualnie przyjęta do tutejszej Kliniki celem badania płynu mózgowo-rdzeniowego w ramach badania terapia komórkowa w stwardnieniu zanikowym bocznym". Z wywiadu od chorej wiadomo, że choroba rozpoczęła się wiosną 2010r. narastającym osłabieniem prawej kończyny dolnej, do którego po kilku miesiącach dołączyło się osłabienie kończyny górnej po tej stronie oraz (od lutego 201 Ir.) zaburzenia mowy o charakterze mowy niewyraźnej. W wywiadzie nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.
Przy przyjęciu stan ogólny dobry. Przytomna, w kontakcie słownym logicznym. Czynność serca miarowa, 68/min., RR P=L - 130/70 mmHg. W stanie neurologicznym stwierdzono cechy zespołu rzekomoopuszkowo - opuszkowego (dyzartria, wygórowane odruchy gardłowe, podniebienne, bródkowy, dyskretne zaniki i drżenia pęczkowe w obrębie języka) oraz cechy zespołu spastyczno - amiotroficznego z przewagą w kończynach górnych i po stronie prawej (niedowład czterech kończyn z przewagą kończyn górnych -bardziej dystalnie i po stronie prawej, zaniki mięśni o analogicznym rozkładzie, wzmożone napięcie mięśniowe typu spastycznego, wygórowane odruchy ścięgniste P>L, z obustronnie dodatnim objawem Sterlinga i Jacobshona-Lasca, bez innych patologicznych). W skali czynnościowej Norrisa- 63 pkt. Przebieg procedury zgodny z protokołem, bez powikłań. W stanie ogólnym dobrym, chora została wypisana do domu, z zaleceniami.
Zalecenia lekarskie:
- konieczna regularna kontrola neurologiczna w warunkach ambulatoryjnych
- celowa rehabilitacja ruchowa
- regularne przyjmowanie leków
- prosimy o zgłoszenie się 8 marca do Kliniki Neurologii PUM celem oceny neurologicznej i pobrania krwi obwodowej
PONOWNA WIZYTA W KLINICE :
Zastosowane leczenie:
dokanałowe podanie komórek macierzystych /progenitotrowych
(populacji liniowo ujemnej) drogą nakłucia lędźwiowego, Rilutek,
Bespres, Bisopromerck, Acard, Simvasterol, Baclofen,
Sulfacetamid, Floxal, Lactuloza, Bisacodyl, terapia mowy, rehabilitacja ruchowa
Epikryza:
Pacjentka lat 48, z postawionym w czerwcu 201 Ir. rozpoznaniem SLA, aktualnie przyjęta do tutejszej Kliniki celem próby leczenia w ramach badania „Terapia komórkowa w stwardnieniu zanikowym bocznym". Z wywiadu od chorej wiadomo, że choroba rozpoczęła się wiosną 20lOr. narastającym osłabieniem prawej kończyny dolnej, do którego po kilku miesiącach dołączyło się osłabienie kończyny górnej po tej stronie oraz (od lutego 201 Ir.) zaburzenia mowy o charakterze mowy niewyraźnej.
W wywiadzie nadciśnienie tętnicze, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.
Przy przyjęciu stan ogólny dobry. Przytomna, w kontakcie słownym logicznym. Czynność serca miarowa, 68/min., RR P=L - 130/70 mmHg. W stanie neurologicznym stwierdzono cechy zespołu rzekomoopuszkowo – opuszkowego (dyzartria, wygórowane odruchy gardłowe, podniebienne, bródkowy, dyskretne zaniki i drżenia pęczkowe w obrębie języka) oraz cechy zespołu spastyczno - amiotroficznego z przewagą w kończynach górnych i po stronie prawej (niedowład czterech kończyn z przewagą kończyn górnych - bardziej dystalnie i po stronie prawej, zaniki mięśni o analogicznym rozkładzie, wzmożone napięcie mięśniowe typu spastycznego, wygórowane odruchy ścięgniste P>L, z obustronnie dodatnim objawem Sterlinga i Jacobshona-Lasca, bez innych patologicznych). W skali czynnościowej Norrisa-64 pkt.
Przebieg procedury zgodny z protokołem, bez powikłań.
W momencie wypisu pacjentka podaje poprawę ogólnego samopoczucia. Badaniem neurologicznym (w stosunku do dnia przyjęcia) stwierdzono nieznaczne zmniejszenie spastyczności kończyn górnych, od piątej doby po podaniu
komórek macierzystych u chorej wywoływano objaw Babińskiego obustronnie. Skala Norrisa - 60 pkt.
Zalecenia lekarskie:
- konieczna regularna kontrola neurologiczna w warunkach ambulatoryjnych
- celowa rehabilitacja ruchowa
- regularne przyjmowanie leków
- prosimy o zgłoszenie się 8 marca (a potem co 3 miesiące) do Kliniki Neurologii PUM celem oceny neurologicznej i pobrania krwi obwodowej; 29 godz. 12.00 grudnia wykonamy badanie kontrolne EMG; na 4 stycznia przewidziano pobrania płynu mózgowo - rdzeniowego (w ramach jednodniowej hospitalizacji)